OUR DAYS

PJ Library

From: Robi / Jan 17, 2021

Bilenler bilir, kitap okumayı seviyorum. Maalesef olması gerektiğinden çok daha az kitap bitiriyorum her sene, ama yine de “okumayanlar yalnızca bir tane, kitap okuyanlar ise bir sürü hayat yaşarlar” sözünü, kendime her fırsatta hatırlatıyorum. Her türlü konuyu sanal aleme taşıyan yeni normal, tabii ki kitapları da tablet ekranlarına, audio ortamlara taşıdı, ama sanırım ben bu konuda hala muhafazakarım; kitapların kâğıttan sayfalarını çevirmeden keyif alamıyorum doğrusu.

Kanada’ya geldikten sonra güzelliğini yaşamaya başladığım kamu hizmetlerinden biri de çok iyi çalışan kütüphane sistemi. Bu kütüphanelerin, üyelerine ne kadar destek oldukları ve özellikle hali hazırdaki pandemi sırasında ne kadar önemli bir rol oynadıkları konusundaki düşüncelerimi, önceki ŞU yazımda okuyabilirsiniz.

Ancak bugünkü yazımın konusu apayrı bir sanal kütüphane: PJ Library (https://pjlibrary.org). Amerika’da yerleşik, Harold Grinspoon Foundation tarafından oluşturulmuş olan bu kitaplık sistemi, 0-9 yaşları arasındaki Yahudi cocuklara her ay, ücretsiz olarak bir kitap gönderilmesini amaçlıyor. Düşünsenize, küçük çocuğunuzun adına postadan her ay bir kitap geliyor. PJ Library’nin web sitesindeki bilgilere göre, hali hazırda Amerika ve Kanada’da 230 bin adrese gönderi yapıyorlarmış.  Bunlar çoğunlukla  Judaik bir bayramın ritüellerini çocuklara öğretmek amaçlı, küçük yaşlara uygun yazılmış kitaplar. Kütüphanenin ismindeki PJ isminin, “pijama” kelimesinden gelmesinden hareketle, bu kitapların uyku öncesi çocuklara okunacak başucu kitapları olması amaçlanmış. Ne kadar güzel bir düşünce, değil mi?                  

Tahmin edebileceğiniz gibi bu ulvi niyet çok ilgi görmüş ve PJ Library coğrafi sınırlarını aşarak genişlemiş. Sadece ABD, Kanada, Britanya gibi İngilizce’nin yerleşik olduğu ülkeler ile kısıtlı kalmamış ve Israel, Rusya, Uruguay, Meksika, Almanya vs. gibi farklı dillerin konuşulduğu ülkelere de hizmet vermeye başlamış. Ne kadar çok ülkede aktif olduklarını bu listeden (https://pjlibrary.org/about-pj-library/pj-around-the-world) görünce şaşkınlıktan baka kaldım, ama doğrusu gözlerim Türkiye’yi aradı.

Ne dersiniz, Türkiye’de de PJ Library’yi başlatmak mümkün olur mu? Miniks Anaokulu veya Ulus Musevi Lisesi bu konuya önayak olsa ne kadar süper olurdu.