CORONA DAYS

İtina ile kokteyl yapılır

From: Robi – Feb 15 2021

Hepimiz evlerimize kapandık. Özellikle dışarısının dondurucu soğuk olduğu “beyaz” günlerde, en yakın arkadaşımız, sıcak evlerimizdeki ekranlarımız. Yalnız mesleğimiz için değil, gündelik işlerimiz icin de sürekli bilgisayar başındayız. Market alışverişi, Amazon siparişleri, dostlar ve aile ile sohbetler, artık hep online.

İşte bugün, birkaç ay önce Zoom üzerinden katıldığım kokteyl yapma atölyesinden bahsetmek istiyorum. “O da ne?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Pandemi öncesi yüzyüze gerçekleştirilen bu tarz faaliyetler, teknolojinin nimetlerinden faydalanarak sanal ortama taşınmış. Ben de gin bazlı iki tane kokteyl yaptım.

Öncelikle biraz tarih. Gin, tam bir İngiliz içkisi. Bizde rakı neyse İngiltere’de gin o. Her ne kadar 17. yüzyılın başında Hollanda’dan getirildigi rivayet edilse de İngiliz kültürüne en derinden yerleşmiş.  Juniper diye anılan bir ağacın meyvesinden, su ve etil alkol ile fermante edilerek yapılıyor. 18. yüzyılda İngiltere’de üretimi serbest bırakılıyor Maaliyeti düşük, talep cok olunca şanı yürüyor.

İçinde etil alkol olan her içecek gibi aslında üretim aşamasına çok dikkat edilmesi gerek. Merdiven altı üretilen gin, bolca ölüme neden olunca haliyle gin karşıtları seslerini yükseltmeye başlıyor.  

William Hogarth isimli bir ressamın 1750 yılında yaptığı yandaki kara kalem çalışması, gin’in o dönemdeki İngiliz toplumu üzerindeki etkisini göstermesi açısından çok ünlüymüş.

İçki kültürü çok sığ olan benim için bunların hepsi yepyeni bilgiler. Yazının asıl konusu olan atölye sırasında 2 tane kokteyl yaptım. Aslında en çok bilinen ve içilen, tabii ki gin-tonik, ama aşağıdaki tariflerin yapımı kolay ve sonuçları da fena değil.

Mesela, Gin Basil (Fesleğen) Smash:  

50ml. London Dry Gin, büyük bir demet fesleyen, yarım limonun suyu, bir tatlı kaşığı şurup (veya şeker) ve bolca buz. Bunları kokteyl shaker’a koyun hızla karıştırın. Hani barmenler, havalı ve artistik hareketler ile shaker numaraları yaparlar ya, onları da yapabilirsiniz bu aşamada. Sonrasında VOILA! Kokteyliniz  hazır.

İçki dünyası tabii ki bambaşka ve çok derin bir mecra, ama sanal da olsa ucundan azıcık dokunmak bana iyi gelmişti. Yoksa bu konuda ahkam kesmek benim ne haddime?      

Hey, Korona’lı günler, siz nelere kadirsiniz?